Активний та насичений вид спорту під назвою сапсерфінг – цікаво проведений час на свіжому повітрі, коли відбувається повна взаємодія людини з водним середовищем. Яким чином? За допомогою дошки та весла! Райдеру доводиться балансувати на водній поверхні, і саме це заняття в результаті приносить йому величезне задоволення. Вміння втриматися на дошці та керувати нею приходить буквально після кількох тренувальних занять, тому сапсерфінг завоював довіру серед новачків будь-якого віку та став одним із улюблених видів спорту досвідчених професіоналів.

Гаїті або Таїті: історія виникнення сапсерфінгу

Сапсерфінг не сягає історичним корінням у давнину, наприклад, як легка атлетика. Вважають, що першими, хто навчився плавати в подібному стилі, були корінні жителі острова Гаїті. Ще у XVIII та XIX столітті вони використовували дошки та довгі човни для того, щоб пересуватися по воді стоячи. Примітно, що подібний вид пересування відзначений серед ранніх племен і народностей (ті самі індіанці).

Однак існує версія, що вперше на довгу дошку для серфінгу на воді стали тубільці Таїті. Про це особисто писав у своєму журналі капітан-дослідник Джеймс Кук.

У середині ХХ століття інструктори з серфінгу, які тренували спортсменів на Гаїті, запропонували рішення, актуальне для безвітряних днів – плавання на дошці з веслом за прикладом наслідування місцевих жителів. У 1950 році помічник спортсменів Джоан А Чой поступово виводить новий вид плавання на принципово інший рівень. Справу продовжили його сини. Тепер сап помічений у різних куточках світу, інтерес до нього зростає, вимагаючи вдосконалення майстерності, правил та обладнання.

У 2000 році Рік Томас просуває описане плавання на дошці до визнання та визначеності. За чотири роки йому вдається неймовірне - вивести сапсерфінг до офіційних видів спорту.

Скорочена абревіатура Stand Up Paddle (SUP) більше не викликає подиву, а спорт розвивається і стає доступним для більшості населення у всіх куточках планети.

Водне блаженство

Ковзання по воді часто порівнюється з діючою терапією. Завдяки ньому працюють майже всі групи м'язів, а мозок отримує приємне розслаблення. У яких місцях цей релакс матиме найпозитивнішу характеристику?

Початківцям найкраще вирушити туди, де вода дихає спокоєм, мирно відбиваючи сонячне проміння. Добре, якщо не буде вітру, що часто заважає утримувати рівновагу і стає причиною невдач. Ідеальна глибина - до пояса, коли не боляче падати, але і є можливість повноцінно використовувати власні та природні ресурси.

Професіоналам та любителям отримати максимум вражень допоможуть морські та океанські узбережжя з хвилями. На відміну від серфінгу, злетіти на сапі на гребінь хвилі буде трохи легше – веслом виходить утримати рівновагу, не порушуючи загальної траєкторії руху.

Сьогодні сам сап (дошка) використовується для:

  • групових прогулянок каналами, річками тощо;
  • йоги та медитації;
  • сплавів по річках;
  • командних ігор (наприклад, водне поло);
  • гімнастики на воді;
  • гарних фотографій;
  • усамітнення далеко від пляжної метушні;
  • романтичних побачень на заході сонця;
  • риболовлі і т.д.

Часто місцем зустрічей сапсерферів може стати звичайний заміський ставок або озеро. Головне, дотримуватися техніки безпеки.

Основні правила сапсерфінгу

Так, правила справді існують. Дуже легкі у виконанні, що швидко запам'ятовуються і не дратують послідовністю. Насамперед необхідно запам'ятати цю рекомендацію: займатися сапсерфінгом слід лише за хорошої погоди. У сильний вітер, будь-який дощ, шторм або грозу, виходити у водойми заборонено!

Тренування та заняття повинні проходити:

  1. не поодинці (з інструктором або досвідченими спортсменами);
  2. на близькій відстані від берега;
  3. у місцях, де мінімальна течія;
  4. за наявності страхувального троса (лиша);
  5. без різких рухів та нервів.

Часто у рекомендаціях для новачків вказується необхідність наявності рятувального жилета та шолома, а також зустрічається порада з приводу недружнього вітру: якщо він дме не туди, куди потрібно, або з неприйнятною силою, слід лягти на дошку (на живіт) та веслувати до берега.

Яке обладнання вибрати

Так як спеціального навчання сапсерфінгу, де розкажуть десятки нюансів повністю про весь вид спорту, немає, обладнання можна купувати самостійно у будь-якому спеціалізованому магазині. Також його можна взяти на прокат. Про що саме йдеться? Звичайно, про дошку та весло.

Сапи поділяють на надувні та жорсткі за матеріалом виготовлення, на широкі та вузькі – за формою. На вибір впливає зростання та вага майбутнього власника дошки, а також рівень підготовки. Наприклад, професіонали користуються вузькими сапами з підвищеною маневреністю. На дошці знаходиться спеціальний протиковзкий килимок, кріплення та кільце для троса.

У комплекті йде весло (на ньому регулюється висота), насос, сумка, залежно від виробника – запчастини для ремонту. Такий набір з надувним сапом відмінно підходить для перевезення в багажнику автомобіля або як вантаж, дозволений авіакомпаніями.

Найкращі місця у світі для сапсерфінгу

Катаючись на сапі, хочеться не лише розвивати своє вміння утримувати баланс. Виникає законне бажання спостерігати довкола гарну природу та надихатися її неймовірними краєвидами. На нашій планеті багато чарівних місць, де заняття сапсерфінгом перетворюються на маленькі пригоди.

Вирушайте до Італії, Данії або Словенії, щоб детально вивчити околиці мальовничих річок. У Домінікані поринайте у повне єднання з океаном.

Пропонуємо ознайомитися з популярними пляжами та курортами Домінікани.

Сапсерфінг однозначно вартий уваги як вид спорту, і ще більше – як спосіб відчути справжнє щастя.