Знайомство за допомогою дайвінгу з чудовим підводним світом – це яскрава захоплююча пригода у зовсім інший особливий вимір. Найбільше уваги та інтересу викликають занурення у сонячних тропічних країнах: рифи, різноманітність флори та фауни, чиста вода, прозорість та приємна температура залишають багато приємних вражень та дарують позитивні емоції.

Що таке дайвінг

Дайвінгом називається занурення під воду зі спеціальним спорядженням. Завдяки йому відкривається можливість спостереження за морськими/океанськими мешканцями до 12 годин!

Вже кілька десятиліть цей вид плавання знаходиться на піку популярності по всьому світу, і майже на кожному курорті, де є прийнятні головні умови, відпочиваючим пропонується ряд програм, що знайомлять із місцевим підводним життям.

Для таких прогулянок (з метою отримати задоволення) зазвичай не потрібна спеціальна підготовка, але бажано, щоб дотримувалися наступні пункти:

  • була комфортна температура для занурення;
  • були відсутні сильні течії;
  • досліджувані ділянки розташовувалися на мілководді.

Ниряння, саме так звучить переклад слова, відбувається після детального інструктажу й у супроводі інструктора, тобто, це безпечно і цілком реально для людей різного віку.

Історія

Перші згадки про дайвінгу знайшли в Геродота, давньогрецького історика, який описував спосіб купання і пірнання, дуже схожий на дайвінг. Згодом підводне плавання удосконалювалося, насамперед за рахунок обладнання та спорядження. Революційним стало ХІХ століття, коли було придумано спеціальний костюм для купання, але переворот здійснив Жак-Ів Кусто, який у 1943 році разом з Емілем Ганьяном випробував придуманий ними акваланг. Нове обладнання дозволяло повноцінно дихати під водою, звільняючи від зайвих зусиль та навантажень.

В 1953 вийшла цікава наукова стаття французького вченого, яка остаточно привернула увагу до дайвінгу і підштовхнула його до постійного розвитку.

Види дайвінгу

Сьогодні підводне плавання немає єдиної характеристики всім своїм напрямкам, оскільки поділяється на кілька видів. Найвідомішими та популярними вважаються:

  1. Рекреаційний дайвінг – передбачає відпочинок та релакс, розвагу та пізнавальну мету. Поширений на курортах, проходить на мілководді (10-30 м), де вирує жваве морське/океанське життя.
  2. Спортивний дайвінг – це різні змагання та елементи суперництва, що передбачають демонстрацію умінь дайвера. Може відбуватися на різній глибині та за різних умов. Змагання проводяться із 2008 року.
  3. Технічний дайвінг – тісно переплітається з науками, оскільки насправді є дослідженням затонулих об'єктів (кораблі та печери – найпоширеніші). Точка відліку – від 40 метрів глибини.
  4. Комерційний дайвінг – підводні пірнання, внаслідок яких виконуються професійні роботи з встановлення під водою обладнання, різних конструкцій, зварювання, різання, зйомка, керування підводними об'єктами тощо.

Кожен вид має свою специфіку, що робить його унікальним та привабливим. Більшість людей таки цікавиться можливостями рекреаційного дайвінгу, адже хороший відпочинок – основний фундамент майбутніх звершень.

Причини популярності аматорського дайвінгу для відпочинку

Захоплення дайвінгом вибирають собі люди, які звикли проводити час активно та з користю. Вони бажають, щоб відпочинок поєднував у собі якість та корисність, був насичений враженнями.

Майже не грає ролі вік людини, яка вирішила познайомитися з життям підводних жителів. Діти з 8-ми років вже можуть робити занурення, сміливо розділяючи захоплення дорослих – мам і тат, бабусь та дідусів.

Користь дайвінгу:

  1. зміцнення тонусу м'язів;
  2. стабілізація серцевого ритму;
  3. покращення кровотоку;
  4. зміцнення нервової та дихальної системи;
  5. поліпшення обміну речовин.

Таким чином гарна курортна розвага перетворюється ще й на корисне заняття, що позитивно впливає на роботу всього організму.

Яке необхідне спорядження

Для пірнання знадобиться спеціальне спорядження. Досвідчені дайвери можуть похвалитися власними комплектами, тоді як туристи найчастіше орендують їх у дайвінг-клубах щедро розсипаних на узбережжях курортів. Основні складові елементи спорядження:

  1. акваланг (балони стисненого повітря);
  2. гідрокостюм – нагадує щільний комбінезон, який дозволяє забезпечити теплоізоляцію та захист від пошкоджень. Робиться з неопрену різного типу та товщини;
  3. ласти із закритим черевиком;
  4. маска – обов'язково повинна герметично прикривати обличчя та перенісся;
  5. трубка та анатомічний загубник, які забезпечують природний процес дихання;
  6. регулятор для тиску повітря;
  7. компенсатор плавучості (для любителів представлений у вигляді жилета).

Доречність попередньої підготовки

Цілеспрямоване навчання для прогулянок під водою не потрібне. Достатньо первинного інструктажу та беззаперечного виконання всіх команд інструктора, коли вже знаходишся під водою. Система простих жестів рук, які дозволяють спілкуватися під час занурення, чудово забезпечують повну комунікацію та підтримку. Слід виключити будь-яку самостійну ініціативу.

Дайвінг не рекомендується людям, які мають проблеми із серцем та дихальною системою.

Небезпека дайвінгу

Даний вид плавання не належить до небезпечних захоплень, але є деякі моменти, що потребують уваги:

  • перевірка справності спорядження;
  • перевірка рівня кисню у балонах;
  • зустріч із отруйними або хижими мешканцями моря/океану;
  • акуратність при зануренні у зоні рифів.

Ідеальні місця для дайвінгу

Безперечна краса підводного світу закликає подивитися її на:

  1. Мальдівських островах;
  2. Червоному морі;
  3. Карибських островах;
  4. Великому бар'єрному рифі;
  5. Андаманському узбережжі;
  6. берегах Південної Африки та Південно-Східної Азії.