Це чудове місто недарма вважається культурною столицею Польщі. Десятки тисяч мандрівників з усього світу збираються тут, щоб оцінити багату історичну спадщину та архітектурні шедеври, що дійшли через століття до нашого часу. Пам'ятки Кракова є одними з найбільш відвідуваних у світі, незважаючи на невеликі масштаби самого населеного пункту.

Трішки історії

Вперше місто було згадано у стародавніх письменах у 965 році. Єврейський арабомовний купець Ібрагім-ібн-Якуб писав у своїх дорожніх записках про слов'ян і русів, які подорожували з Кракова до Праги для торгівлі.

На самому початку 11 століття тут встановилася Краківська єпархія, після чого місто стало чільним пунктом влади духовенства і монархів. Протягом усього періоду Середньовіччя ця роль тільки зміцнювалася, і незабаром Краків міг похвалитися своєю культурною і просвітницькою діяльністю. Тут були зведені найкрасивіші монастирі та костели, що дійшли до наших років (Святого Андрія та Маріацький), а 1364-го відкрився Ягеллонський університет – найстаріший вищий навчальний заклад Європи.

У 13-14 століттях уряд захистив місто від навал супротивників суцільною кам'яною стіною, що з'єдналася з Вавельською, яка містила в собі сорок сім веж (тільки чотири можна побачити зараз). Потім, у різні часи Краків був оточений повстаннями і бунтами, діставався Австрії і знову набував незалежності.

У 1945 році вдалося зберегти більшу частину пам'яток архітектури та мистецтва, замінованих фашистами, завдяки чому місто досі зберігає свій автентичний вигляд.

Що не можна пропустити у Кракові

Rynek Główny (головний ринок)

Закладена у 1257 році, Краківська ринкова площа вважається найбільшим середньовічним майданчиком у ЄС. Тут можна побачити мальовничі будівлі 14-15 століть, які перебудовувалися, змінюючи свою зовнішність трьома століттями пізніше, але зберегли ідеалістичні мотиви Відродження як порталів, колодязів і внутрішніх двориків. Тут зібралося сузір'я пам'яток:

 • Ратушна вежа;
 • костели Маріацький та Святого Войцеха;
 • статуя Міцкевича;
 • палац Збараскі.

Не забудьте відвідати підземелля, яке ховається прямо під ринком.

Ботанічний сад Ягеллонського університету

Цей невеликий, але вкрай мальовничий парк розташований майже в серці міста, за сім хвилин ходьби від ринкової площі та залізничного вокзалу. Це найстаріший ботанічний сад Польщі, якому незабаром виповниться майже 240 років. Він наділений романтичною площею з маленьким ставком і алеями, що проходять між рідкісними сортами дерев і чагарників, і декількома комплексами оранжерей. Більшість Ягеллонського ботанічного саду займає дендрарій, у якому міститься понад тисячу видів рослин.

Національний музей Кракова

Ця будівля була закладена у 1879 році, а перша картина в його колекції – «Світильники християнства. Смолоскипи Нерона» – належить Г. Семирадському. Експозиції для відвідувачів тут стали проходити з 1883-го, і все 19-20 століття музей приймав історичні витвори мистецтва та роботи сучасних місцевих художників. Колекція розширювалася за рахунок інших предметів, серед яких можна побачити:

 • гравюри;
 • рукописи;
 • монети;
 • скульптури;
 • амуніцію та інші історичні знахідки.

Окрім польського, тут виставляється закордонне мистецтво.

Соляна шахта у Кракові

Копі, що знаходяться в Величці (біля Кракова) - це стародавні соляні печери, історія яких йде на сімсот років у минуле. Всередині схожі на кімнати палацу, налічують дев'ять «поверхів», відкритих для відвідувачів. Туристів не залишать байдужими камери та великі зали у підземеллі, через які проводять довгі коридори зі статуями та рельєфами із солі. Тут же розташовуються потайні озера та неймовірні каплиці.

Суконні ряди

До нашого часу дійшов той вигляд, який це місце набуло у 19 столітті. Мандрівники знайдуть тут на першому поверсі численні сувенірні лавки, а на другому – галерею, що належить до національного Краківського музею.

Краківські Планти

Це своєрідне «кільце» парків, що йде довкола «Старого міста». Два століття тому знамените укріплення (міська стіна) було знищено, і замість нього з'явилися Планти, які будь-якого сезону та погоди стануть чудовим місцем прогулянки для туристів.

Музей Шиндлера

Знаменитий рятівник єврейського народу допоміг уникнути багатьом в'язням фашистів смерті під час Другої світової війни. Фабрика емалі Оскара Шиндлера працювала на виготовлення посуду. Тут і змогли отримати роботу, приречені раніше на загибель у Голокості. Нещодавно на заводі був влаштований музей пам'яті цієї великої людини, цікавий своєю експозицією будь-якій людині.

Ойцовський національний парк

Це місце було облаштовано у середині 20-го століття між долинами мальовничих річок Прондник та Сансповською.

Мандрівники люблять його за:

 • середньовічні руїни фортеці;
 • замок Пескова-Скала;
 • цікаву височину «Булава Геркулеса»;
 • безліч печер у скелях із вапняку;
 • музей Шафера;
 • старовинні цегляні ворота Люблін.

Тут ви можете спуститися в яри і побачити сімнадцять видів кажанів, які є символом парку.

Замок Огродзенець

По суті це руїни замку 14-го століття, що розкинулися на Краків-Ченстоховській височині, на висоті 515,5 метрів. Через це місце прокладено пішохідний тур-маршрут «Стежка орлиних гнізд», в який безперечно варто вписатися. Руїни цитаделі законсервовані та відкриті для туристів з 1973 року.

Флоріанські ворота у Кракові

Це єдиний уцілілий прохід у міській стіні, яка оточувала Краків до 19-го століття, що втратила своє значення та була знесена. Найкрасивіші замикаючі ворота з вежею та барельєфом Святого Флоріана дивом залишилися цілі завдяки професору Ягеллонського університету Радванському, який переконав австрійську владу не зносити цей бар'єр від вітрів.