Нью-Йорк зайняв свою унікальну нішу у світі. Він вважається негласною столицею глобальної економіки, містом, на яке хочуть рівнятися і в якому мріють побувати. Хмарочоси, Статуя Свободи, знамениті мости, Манхеттен, Центральний парк та інші визначні пам'ятки Нью-Йорка, без перебільшення, знайомі всьому світу. Сьогодні у мегаполісі проживає понад 8 млн осіб, а туристів приїжджає ще більше – від 9 млн осіб на рік.

Основні віхи розвитку Нью-Йорка

У середні віки на території, де поки що не було Нью-Йорка, проживали індіанці. Після відкриття Америки як материка у XVIІ столітті голландці вирішили побудувати тут місто та назвати його Новим Амстердамом. Цьому сприяло вигідне економічне становище та схожість із рідною столицею голландців. В 1664 Річард Ніколс зумів відбити місто у засновників і перейменував його в Нью-Йорк.

З 1785 велике острівне місто стає столицею США, активно розвивається у всіх сферах і займає місце лідера у всій Америці. З середини XIX століття до міста починають приїжджати афроамериканці з Південної Америки. Наростає протистояння, але план будівництва, прийнятий 1811 року, як і раніше швидкими темпами втілюється у життя. Жителі отримують можливість гуляти у Центральному парку, працювати на найбільшій у світі фондовій біржі, користуватися благами цивілізації – електрикою, ліфтами, автомобілями тощо.

У середині ХХ століття в Нью-Йорку вирує різнобічне активне життя – мюзикли, біржі, телебачення, хмарочоси, мафія, ділові центри переплітаються між собою, формуючи виключно нью-йоркську атмосферу.

Під час Другої світової війни місто активно включилося у світову мілітаризовану економіку, а після неї ще більше виявило активність у розвитку фондового ринку та політичних відносин з іншими країнами.

Далі слідувала серйозна економічна та духовна криза суспільства. Прямо на вулицях продавалися наркотики, поліція не справлялася із таким потоком злочинності. Прихід нової влади у 90-ті роки ХХ століття призвів до відновлення порядку та нового процвітання мегаполісу. З початком 2000-х на додаток до всіх досягнень Нью-Йорка вимальовуються найсучасніші перспективи, пов'язані з інтернетом, і закріплюються архітектурні риси, що стали візитною карткою могутності США.

Головні пам'ятки

Центральний парк

Заснований у 1853 році, коли влада міста виділила землю під будівництво парку. Мешканці міста люблять цей парк за те, що в ньому дійсно можна відпочити від метушні і розслабитися на тлі природи. У парку можна побачити:

 • фонтани та скульптури;
 • зоопарк із «кінотеатром»;
 • музей "Метрополітен";
 • театр маріонеток;
 • Музичний годинник та ін.

Таймс Сквер

Площа в центрі Манхеттена, названа на честь газети, редакція якої знаходиться в одному з хмарочосів. Тут проводяться флешмоби, відбуваються громадські протести – вулиця є своєрідним дзеркалом усього, що відбувається у місті.

Крім того, тут є торгові центри, музей мадам Тюссо, багато театрів, ресторанів та кафе на різний смак.

Емпайр Стейт Білдінг

Популярний і відомий усьому світові хмарочос заввишки 443 метри. Його закінчили будувати у 1931 році, організувавши на 86 поверсі оглядовий майданчик, а на 102-му – обсерваторію. На той час хмарочос вважався величезним досягненням, яке порівнювали з 8 дивом світу. На оглядовому майданчику є схема, яка нагадує, як побачити всі доступні з висоти пам'ятки Нью-Йорка.

Бруклінський міст

Частина магістралі між Брукліном та Манхеттеном, яка будувалася майже 13 років. Свого часу його архітектурною розробкою займався Джон Реблінг, його син та дружина. У результаті творіння вийшло чудовим і стало національним надбанням країни.

Довжина мосту – 2 км. Міст довго вважався найдовшим і найнадійнішим у світі. До речі, у складний для США період під мостом було споруджено бомбосховище.

Рокфеллерівський центр

Розташувався в центрі Манхеттена та складається з 19 будівель. Створення центру пов'язане з ім'ям мільйонера Джона Рокфеллера, який став ініціатором проекту. Поступово в 30-ті роки. ХХ століття тут виросло своєрідне містечко хмарочосів, 1987 року проголошене Національною історичною пам'яткою. Будинки є торговими та бізнес-центрами з усіма характерними особливостями.

Бродвей

Одна з найбільш незвичайних та великих вулиць світу, що займає 25 кілометрів. З нею перетинаються всі авеню Манхеттена, а сама вулиця у різних її частинах має кардинальні відмінності. Історія каже, що засновниками Бродвею стали індіанці, що йшли із південної сторони острова на північ. Так і повелося: на півдні Бродвею можна спостерігати типову для епохи колоніального світу архітектуру, а вже у напрямку на північ захоплюватися все більш сучасними будинками, магазинами та іншими пам'ятками, що не мають аналогів і вражають.

П'ята авеню

Вважається головною вулицею Нью-Йорка, наповненою дорогими магазинами та бутіками, музеями, бібліотеками та архітектурно-вишуканими пам'ятками. Починається П'ята авеню біля парку Вашингтон-сквер, а тягнеться до річки Гарлем. Вона ділить Манхеттен на західну та східну частину, будучи основним орієнтиром міста.

Тут мешкають люди з достатком, але найчастіше вулиця наповнена співробітниками бізнес-центрів що поспішають на роботу і туристами, що розглядають околиці. Увагу привертають:

 • Емпайр Стейт Білдінг;
 • музей Нью-Йорка;
 • Єврейський музей;
 • кафедральний собор святого Патріка;
 • церква святого Хоми;
 • музей "Метрополітен".

Статуя Свободи

Розташована на острові Бедлоу і є національною пам'яткою світового значення. Висота статуї – 93 метри разом із постаментом. Вона є 125-тонним сталевим каркасом, покритим мідними листами. Усередині статуї є гвинтові сходи до оглядового майданчика в короні. 25 «каменів»-вікон дозволяють розглянути вид на околиці, що відкривається з висоти.

Уолл-стріт

Вузька коротка вулиця, яка прилягає до Бродвею і є фінансовим серцем США. З'явилася ще у 1600-ті роки, а через 200 років перетворилася на центр усіх фінансових та біржових операцій. На Уолл-стріт можна переглянути фондову біржу, Федерал-хол і навіть церкву Святої Трійці. Чудові фотографії виходять біля символу вулиці – бронзового бика біля Боулінг-Грін-парку. Існує повір'я, що якщо його погладити, фінансовий успіх переслідуватиме буквально за п'ятами.

Музей "Метрополітен"

Художній музей, в якому зібрані витвори мистецтва з найдавніших часів до сьогодення. Побудований у 1870 році за благодійні кошти. У музеї перебуває понад 2 млн експонатів – заслужених шедеврів різних авторів та періодів.