Офіційна культурна столиця Європи Стокгольм – великий сучасний мегаполіс, де збереглася старовинна атмосфера. Її створюють численні будівлі та квартали, збудовані сотні років тому. Місто не постраждало за часів Другої світової війни, тому вся його історія відображається в архітектурі та історико-культурному надбанні. Туристи відзначають, що пам'ятки Стокгольма мають неповторні риси і дуже цікаві як туристичні об'єкти.

Історія Стокгольму

Столиця Швеції виросла з маленького рибальського поселення, яке в 1187 заснували на о-ві Стадсхольмен рибалки. Місце для свого села чоловіки вибрали найкраще – у протоці, яку з'єднує озеро Меларен та Балтійське море. Насамперед, воно було безпечним. По-друге, оточувалося дуже гарною природою.

У 1252 році згадка про Стокгольм вперше з'явилася в писемних джерелах. Про місто писав Ярл Біргер, його засновник. Швидкий розвиток спричинив інтенсивне будівництво будинків, розширення кварталів, збільшення кількості населення. З економічного погляду Стокгольм зайняв лідерські позиції у своєму регіоні та був визнаний впливовим центром.

Період до початку XVI ст. вважається часом боротьби шведів за свою самостійність. Майже три століття вони йшли до незалежності, здобувши її після чергової війни з Данією. У 1523 році на новостворений шведський престол зійшов перший король - Густав Васа, а ще майже через сто років, у 1634 році, Стокгольм набув статусу офіційної столиці королівства.

У XVII столітті відбулася масштабна забудова столиці, особливо багато народилося багатих палаців. Історики стверджують, що це було найрозвиненіше місто на скандинавській території. Після війни, у пошуках стабільності, сюди прибували як шведи, так і іноземці. Процвітала торгівля та підвищився загальний рівень життя.

Наступне тисячоліття також зробило свій важливий внесок – швидкий культурний зліт Стокгольму відзначили країни усієї Європи. Знамениті архітектори втілили в реальність велику кількість геніальних задумів – театр, опера, різні академії, балет, оригінальні міські будинки. При огляді визначних пам'яток туристи можуть відзначити, що сьогодні архітектурні шедеври XVIII століття досі виконують свою пряму роль і перебувають у чудовому доглянутому стані.

ХIХ та ХХ століття довели, що Стокгольм готовий активно втілювати передові досягнення свого часу. Ера промисловості дозволила створити велику телефонну мережу, облаштувати автомагістралі з надійними мостами через протоки, організувати чітку структуру міста і т. д. Після Другої світової столиця Швеції обрала бізнес-орієнтацію, розпочавши будівництво сучасних бізнес-центрів та якісне забезпечення даного ритму життя. При цьому надбання попередніх епох з повагою та ощадливістю зберігається для наступних поколінь. Ще один важливий факт – інтенсивний розвиток не перетворив Стокгольм на насичений промисловими викидами та шумом мегаполіс. Навпаки, й у 2010 році місто було удостоєно звання екологічної столиці Європи.

Найцікавіші пам'ятки Стокгольму

Відвідування наведених нижче місць допомагає скласти правильне враження про столицю Швеції. Перелічені пам'ятки розкривають історію не тільки міста, а й країни, а ще сповнюють емоціями захоплення та задоволення.

Королівський палац

Розташований у центрі Стокгольма, на острові Стадсхольмен. Сьогодні, представляє собою реконструйований у XVII столітті королівський палац, який відображає відразу кілька архітектурних стилів – бароко та ренесанс. Постійна резиденція королівської сім'ї.

У будівлі 7 поверхів, близько 600 кімнат та безліч додаткових приміщень. Його правильніше називати комплексом, бо палац складається:

 • із скарбниці;
 • церкви, що одночасно є усипальницею членів королівської сім'ї;
 • Збройової палати;
 • музеїв, серед яких користуються популярністю Музей античності та Три корони.

Туристи можуть детально розглянути різноманітні колекції, скульптури та інші артефакти, побачити зміну Почесної варти, перекусити в кафе.

Дізнайтесь, що подивитись в Осло наступного разу: ТОП визначних місць

Музей Васа

Справжній корабель, який був спущений на воду в 1628 за вказівкою майбутнього першого короля Швеції, але практично відразу затонув біля узбережжя. Через кілька десятків років вдалося підняти бронзові гармати, і лише у 60-ті роки ХХ століття – сам корабель. Він став основою музейного комплексу, відкритого у 1990 році. Окрім корабля, тут діють дев'ять тематичних виставок.

Цей музей – унікальна пам'ятка, в якій законсервований дух часу XVII століття.

Скансен

Етнічний музей просто неба, який приймає відвідувачів вже 130 років. Зроблений у вигляді затишного національного шведського села ХІХ століття. На її території розташувалися симпатичні колоритні будиночки, в яких є предмети побуту та інші експонати, які необхідні для життя в той час. А ще тут повно жителів у національному одязі, і навіть свійських тварин.

Скансен дуже популярний, у Швеції таких аналогів більше немає. Прогулянку селом часто доповнюють:

 • дегустацією національних страв у кафе чи ресторані;
 • відвідуванням майстерень, пекарні, зоопарку;
 • покупкою сувенірів у лавках;
 • оглядом визначних пам'яток з фунікулера.

Міська ратуша

Побудована у 1911-1923 роки, зараз є адміністративним будинком. Оригінальний зовнішній вигляд ратуші оцінили туристи всього світу – червона цегла, оброблена золотом, строгий стиль і 106-метрова вежа з оглядовим майданчиком справді чудові. Внутрішнє оздоблення також захоплює:

 • кілька чудових приміщень – Золота кімната, Блакитна зала, Овальна кімната – присвячені проведенню урочистих церемоній;
 • інші приміщення, що відображають традиційний устрій організації адмінуправління Швеції;
 • етнічний ресторан-погрібок, у якому подають страви національної кухні.

Луна-парк Грена-лунд

Старовинний парк атракціонів розташований на острові Юргорден. Його вік становить 130 років, а ось атмосфера у парку сучасна та радісна. Відвідувачі із задоволенням катаються на різних гойдалках, проводять час в ігрових зонах, а найбезстрашніші мають змогу подолати примар у Кімнаті жахів.

На території є кафе, лавки солодощів та сувенірів, ігрові автомати, проводяться різноманітні заходи для дітей та дорослих.