Вперше побачивши серфінгістів, більшість людей дивується. Як можна проїхати по водній гладі на дошці, використовуючи тільки силу вітру та вітрило? Тим часом віндсерфінг стає все більш популярним водним видом спорту. З розвитком промисловості катання на серфі під вітрилом стало доступним будь-якої пори року. У різних країнах стає все більше прихильників такої розваги. Щорічно відкривають нові місця, які приваблюють любителів та професійних віндсерфінгістів.

Зовні дошка з вітрилом дуже схожа на маленьку яхту. Але керувати яхтою допомагає кермо, а дошкою для віндсерфінгу – водовипромінюючий режим руху дошки та нахили вітрила. Цей вид спорту обирають ті, хто любить ризик, отримує задоволення від єднання з природою, готовий поборотися зі стихією та отримати додатковий сплеск адреналіну.

Як і коли з'явився віндсерфінг

Одразу кілька людей претендують на звання першопрохідника віндсерфінгіста. А все тому що ідея лежала на поверхні. У прямому значенні цього вираз. Покататися на поверхні хвиль пробували багато хто. Серед безрозсудних сміливців був і американець Ньюман Дарбі. Більшість офіційних джерел саме його називає батьком цього виду спорту. З десяти років він мріяв сконструювати таку дошку, яка дозволить йому плисти хвилями стоячи, а не сидячи, як це було звично багато століть поспіль. Експерименти Ньюман розпочав у середині минулого століття. Спробував як основу частину катамарану, але без педалей та водотоннажності нічого не виходило. У 1964 році Дарбі досяг успіху – і полетів хвилями на вітрильній дошці, дивуючи відпочиваючих на пляжі. Здавалося, що людина ширяє над водною гладдю. Правда, без вітрила і шверта протриматися на дошці йому вдавалося недовго. Але Ньюман не зупинявся на досягнутому. Саме Дарбі придумав встановити на вітрильній дошці центральний плавник, який допоміг йому «тримати ніс за вітром».

Вже через рік винахіднику став допомагати його брат Рональд. Він пропонує низку власних удосконалень, зокрема додати гик, у вигляді, у якому існує і зараз. Виробництво вітрильних дощок стало сімейним бізнесом. Брати проводять рекламні акції та пропонують усім охочим навчитися кататися на дошках хвилями. За перші два роки вони продали 160 дощок.

Але в 1966 році успіх відвернувся від братів Дарбі. На їхньому маленькому виробництві сталося загоряння. Бізнес з виробництва дощок для плавання довелося згорнути та переключитися на створення сантехніки та човнів. Так тривало до 1980 року. Бізнес набув стабільності, але Ньюман відчував, що не цим він хотів займатися все життя. І потихеньку повернувся до своєї дитячої мрії. Винахідник зайнявся вітрилами дошки, перевіряючи різні дизайнерські варіанти.

У той час, коли брати Дарбі закинули виробництво віндсерфінгів, естафету підхопили Джим Дрейк та Хойлі Швейцер. 1967 року вони запропонували свої дошки для плавання, а 1968-го навіть запатентували їх. Хоча очевидці кажуть, що віндсерфінги Дрейка та Швейцера були точною копією дощок Ньюмана. Пізніше Джим Дрейк неодноразово заявляв, що саме він винайшов віндсерфінг, але це не так. Розважливий молодик просто встиг запатентувати виріб у той час, коли брати Дарбі виплутувалися з проблем після пожежі.

Дрейк, випускник Стенфордського університету мав не тільки інженерну освіту у сфері аеронавтики, а й непогані зв'язки у верхах. Паралельно він заснував фірму, яка допомагає Пентагону розробляти військові літаки та ракети. Зараз Дрейк працює на фірму Starboard, багато подорожує у пошуках нових ідей для розвитку віндсерфінгу. Професійна Асоціація Віндсерфінгу має свою Галерею Слави, що включає імена 60 знаменитих винахідників і спортсменів. Ім'я Дрейка у цьому списку – у першій п'ятірці. Поруч із ім'ям Хойлі Швейцера. Завдяки йому віндсерфінг став доступним та масовим видом спорту. Він налагодив масове виробництво дощок Windsurfer, став організатором змагань класу One Design. У них неодноразово, з десяти років, брав участь Майк Волц. Зібравши цілу колекцію кубків, Майк не сидів на лаврах. Молоду людину не влаштовувала громіздка конструкція важкої дошки. І він запропонував свій варіант – більш коротку дошку із вітрилом на шарнірі. Сталося це у 1979 році та назавжди змінило хід розвитку віндсерфінгу. Завдяки Майку з'явилася нова видовищна дисципліна Wave (Вейв), і десятки тисяч людей різних країн захопилися віндсерфінгом.

Чергова революція чекала на віндсерфінгістів на рубежі 21 століття. Фірма Starboard запропонувала нове покоління дошки класу Формула. Вони короткі від 260 до 280 см, досить широкі 90-100 см та легкі. Їхня вага до 9 кг, що дозволяє кататися як при слабкому вітрі, так і при сильному. Після їх появи важкоатлети класу One Design залишилися в минулому.

Популярні місця для віндсерфінгу у світі

У середині минулого століття найпопулярнішими у серфінгістів були Каліфорнія та Гаваї. Майже відразу естафету катання на дошці підхопила і Австралія. Але після того, як у 70-ті роки минулого століття виробництво віндсерфінгів було поставлено на потік, спортсмени та любителі стали шукати нових місць для тренувань. Популярністю стали користуватися острови Індонезії: Балі, Ява, Суматра, Мальдіви. Кататися на хвилях на європейських курортах активно стали після винаходу гідрокостюмів. Вони ж дозволили не чекати спекотних літніх днів, а кататися практично будь-якої пори року. Раєм для серфінгістів вважаються пляжі Португалії, Іспанії, Італії, Греції, Франції. Океанське узбережжя Америки. Не обійдено увагою і Африка, особливо її західне узбережжя. Серфінгісткою Меккою залишається Марокко. Клуби серферів відкриваються і Чорному морі, і Далекому Сході, і навіть Балтиці. Головне – бажання, попутний вітер та гарні хвилі.