Перші поселення біля сучасного Берліна з'явилися ще 9 столітті до нашої ери. Але містом він став у 13 столітті, згодом доріс до столиці Маркграфства Бранденбург. І залишився головним містом Німеччини до сьогодення. Сама назва міста має слов'янське коріння, на думку філологів, і в перекладі означає «болотний». Самі ж німці віддають перевагу легенді, в якій походження назви пов'язане зі словом «ведмідь». Цей господар лісу зображений на гербі міста. Берлін переживав різні часи величі і падіння, але зумів зберегти чарівність стародавньої столиці. Відвідавши це місто вперше, варто не тільки випити місцевого пива і закусити капустою з рулькою, але й відвідати його 5 головних пам'яток.

Бранденбурзькі ворота

Бранденбурзька брама не просто історична пам'ятка. Це головний символ Берліна та всієї Німеччини. Відкриті вони були у серпні 1791 року. Їхнє будівництво велося майже 10 років. І спочатку мали назви Ворота Миру. У ті часи квадригою коней на вершині воріт керувала грецька богиня світу Ірена. Як модель для скульптури богині, згідно з легендою, виступила «прусська Помпадур» графиня Вільгельміна фон Ліхтенау. Спочатку фігура була оголеною. Захопивши Берлін Наполеон, в 1806 році вирішив забрати скульптуру в Париж, за що отримав німецьке прізвисько «конокрад». Пізніше скульптурну композицію повернули, але для пристойності оголену богиню вирішили «одягти» і вручити їй прусський хрест. Ірена перетворилася на Вікторію, богиню перемоги.

Неодноразово через браму проводили урочисті військові паради. Але після капітуляції Німеччини в 1945 році вони опинилися на боці НДР і були перекриті Берлінською стіною. І лише після її руйнування, у 1990 році, знову було відкрито прохід через величні ворота, і урочисто проведено новий парад, цього разу на честь об'єднання міста та країни. Зараз це популярне місце для старту екскурсій та побачень.

Музейний острів

Музейний острів – це комплекс із п'яти знаменитих берлінських музеїв, будівництво яких тривало майже сто років. Колекції музеїв – це світова скарбниця, що становить шість тисячоліть існування людства. Острів Шпреєінзель на річці Шпре – став найбільш відвідуваним у Берліні. А для того, щоб оглянути всі експонати музеїв одного людського життя, може не вистачити. Адже вибирати доведеться між Музеєм Боде, Пергамським музеєм, Старою національною галереєю, Старим музеєм та Новим музеєм. Тут зберігається оригінальний бюст єгипетської Нефертіті та «троянське золото» Генріха Шлімана, колекція монет від 7 століття до нашої ери до сьогодення, оригінальні скульптури давньогрецьких та давньоримських майстрів, єгипетські папіруси та рідкісні книги.

Пергамський музей

Перед відвідуванням Пергамського музею місцеві гіди зазвичай жартують, що всі екземпляри в ньому старші, ніж будівля музею на багато століть. Відкритий для відвідувачів у 1900 році через сім років він був закритий для розбудови. Тоді ж у організаторів виникла ідея представити людству стародавні будинки та споруди в натуральну величину, і звичайно ж із натуральними артефактами. Колони, барельєфи та цілі фасади – німі свідки історії. Тут розповідають про те, як проходили розкопки та відкриття знаменитих у давнину споруд. Сюди поспішають, щоб побачити, як виглядав Мілетський ринок, Ворота Іштар, фриза з Мшати та прогулянка вавилонською процесорною дорогою.

Рейхстаг

Історія Рейхстагу розпочалася у 1884 році. Саме тоді за наказом імператора Вільгельма 1 було закладено перший камінь у основу будівлі, де згодом засідатиме німецький парламент. Хоча розпочатися будівництво мало на три роки раніше. Але власник землі, дипломат Дюк Родзинський ні в яку не хотів погоджуватися на будівельні роботи. Скандал був гучним, і коштував скарбниці солідних сум. На будівництво та прикрасу залів було витрачено понад 30 мільйонів німецьких марок, що й на ті часи було чимало.

Декілька разів за свою історію будівля Рейхстагу горіла. Вперше це сталося у 1933 році. Тоді Гітлер звинуватив Компартію у тому, що відбувається, і почав хвилю репресій проти представників цієї політичної сили. До речі, фашистському лідеру жодного разу не вдалося виступити у стінах Рейхстагу. Він планував побудувати новий Парламент, але задум зірвався. А в 1945 році Червона армія захопила будинок Рейхстагу, що стало ще одним приводом для повної та беззастережної капітуляції. Усі написи, які радянські солдати залишали на стінах німецького Парламенту, збережено. Дбайливі реставратори покрили їх прозорим лаком, щоб зберегти для нащадків ці історичні послання.

Відвідування Рейхстагу безкоштовне, але потрібно заздалегідь записатися на сайті та пройти суворий контроль.

Шарлоттенбург

Замок Шарлоттенбурґ часто називають німецьким Версалем. Колишня резиденція німецьких королів зараз є президентською резиденцією. І водночас музейним комплексом, відкритим для відвідувань. Відвідувачів приваблюють прогулянки королівським парком. Дивує 48-метровий купол і статуя богині Фортуни, театр та бельведер, збудовані наприкінці XVIII століття.

У королівських апартаментах зберігаються унікальні гобелени, портрети монархів, меблі, картини рококо, колекція порцеляни. У літньому будиночку можна ознайомитись із творчістю німецьких живописців 19 століття, у тому числі роботами Карла Шинкеля.