Історія Риму почалася задовго до Різдва Христового, за офіційною версією 753 року до нашої ери. Це місто пам'ятає патриціїв і плебеїв, воно було столицею світової держави, а зараз унікальне тим, що на його території існує всесвітньо відома держава в державі Ватикан. Побачити всі визначні місця Риму за один візит неможливо. А починати краще з тих, що збереглися з часів заснування міста, формували його образ, характер і стиль.

Місто на семи пагорбах – і головне з них Капітолійське

За легендою засновниками міста були два брати Ромул і Рем, вигодовані вовчицею біля підніжжя Капітолійського пагорба. Один із них і заснував біля 7 пагорбів місто. Пізніше місце це було оголошено священним. І вже у V столітті до н. тут був побудований Капітолійський храм, присвячений давньоримським богам: Юпітеру, Мінерві та Юноні. Сюди приходили не тільки молитися, а й проводили збори сенату, приносили жертви. Після того, як Римська імперія впала, храм було зруйновано. Але в 16 столітті нашої ери Папа Римський Павло III доручив Мікеланджело звести собор святого Петра на Капітолійській площі. Зараз ця композиція, як і вся площа, визнана гармонійною спорудою міста. Тут розташовані такі пам'ятки, як статуя імператора Марка Аврелія, Палац Сенаторів та Консерваторів, палацо Нуово. У будинках працюють музеї, в яких демонструють античні статуї, порцеляну, монети, і звичайно ж скульптуру Капітолійської вовчиці. Прогулявшись околицями Капітолійського пагорба можна побачити чимало пам'яток античності, середньовіччя та відродження.

Пантеон – пам'ятник античним богам та християнська святиня

У Римській імперії шанували богів, і спорудили на їхню честь чимало прекрасних храмів. У 27 столітті до нашої ери було збудовано культову споруду, на честь всіх римських богів, названий Пантеоном. Його перебудовували, і після того, як християнство прийшло до Риму, Пантеон переосвятили в католицький храм. Ця гігантська ротонда, накрита таким же величезним куполом, подібним до небосхилу. У центрі купола отвір, відомий під назвою «Око Пантеону», через який у будинок потрапляє світло та повітря. Ця велична споруда, в якій прагнули бути поховані відомі римляни різних часів. Першим цієї честі був удостоєний Рафаель Санті. Пантеон залишився пам'ятником величі Римської імперії. Відвідати його можна безплатно.

Читайте також: Приголомшливі стародавні пам'ятки Афін

Колізей – перший розважальний центр давнини

В історії Риму було чимало славних правителів, а були й ті, чиї імена жителі міста хотіли забути як ганьбу. Серед таких – Нерон, засуджений сенатом до смерті та забуття. Після того, як сумнозвісний правитель наклав на себе руки його палацовий комплекс, названий «Золотий будинок», з великим штучним озером, був зруйнований. На місці озера залишилася вирва, і імператор Веспасіан наказав будувати на її місці амфітеатр Флавієв, що зберігся донині під назвою Колізей. По суті, це був перший розважальний центр для всіх римлян, незалежно від станів. Його прикрашала гігантська бронзова статуя бога сонця, перероблена з колишньої статуї Нерона в образі Колосса Родоського. У народу пам'ять виявилася довгою, і новий амфітеатр назвали на честь старої статуї, трохи змінивши звучання слова "Колос". Розважалися у ньому древні римляни досить жорстко: влаштовували битви гладіаторів один з одним і з дикими звірами, страчували злочинців, влаштовуючи із цього театралізовані представлення. Від відвідувачів видовищ відбою не було, тим більше, що місткість амфітеатру була колосальна від 50 до 87 тисяч людей. Сцена цієї споруди була із секретом. Під нею ховалися коридори та тунелі для того, щоб вихід на неї звірів та людей був ефектнішим. Через століття в них ховалися перші християни. А пізніше колізейські лабіринти стали каменоломнями і навіть заводом з виробництва селітри. Лише у XVIII столітті, завдяки папі Бенедикту XIV, місце було оголошено священним, на згадку про тисячі загиблих християн. Зараз це гігантський музей просто неба, відвідати який можна самостійно відстоявши чималу чергу, або у складі туристичної групи.

Арка Костянтина – пам'ятник першому християнському імператору Риму

Перемога імператора Костянтина над імператором Максенцієм могла увійти в історію як чергова віха громадянської війни. Проте, римський сенат вирішив увічнити пам'ять тієї битви, що відбулася в 312 році нашої ери, і через три роки спорудили Тріумфальну арку, яка отримала ім'я імператора. Історики запевняють, що арку зводили не з нуля, і в II столітті нашої ери там була інша споруда, присвячена іншому імператору. Але Костянтин прославився як і імператор, який прийняв християнство. І вдячні нащадки міняти назву арки не стали. Навпаки прикрашали її новими барельєфами та регулярно реставрували протягом багатьох століть. І зараз це тріумфальна споруда, оглянувши яку можна побачити мармурові сцени, що описують римську історію різних періодів.

Фонтан Треві – антична задумка втілена через століття

Фонтан Треві з'явився в італійській столиці у вісімнадцятому сторіччі, але до його створення доклали руки знамениті римські імператори. Так, за 20 років до нашої ери імператор Октавіан Август вирішив перебудувати головне місто: повести в джерело з чистою водою та очистити каналізацію. Його соратник Марк Агріппа цю реконструкцію реалізував і на місці нинішнього фонтану з'явився акведук із романтичною назвою «Вода діви». Його довжина була 12 кілометрів і вела до джерел. Звідти вода йшла до римлян. Вона стікала в маленьку кам'яну чашу. І це спорудження справно працювало до XVII століття. Але у Папи римського Урбана III з'явилася ідея зробити зі скромного джерела питної води величну споруду. Ескіз фонтану створив майстер Джан Лоренцо Берніні, робота закипіла і зупинилася через смерть папи. Через кілька десятиліть до проекту повернулися, але віддали іншому майстру Карло Фонтану, але й той помер, не закінчивши будівництво. Третім за справу взявся Нікола Сальві, який завершив будівництво фонтану органічно вписавши його в загальний вигляд площі Треві. Багато хто думає, що назва площі з'явилася через три архітектори, але насправді до неї ведуть три вулиці, створюючи «три шляхи». Фонтан Треві неодноразово оспівували поети, письменники, музиканти, а з минулого століття він є улюбленим знімальним майданчиком кінорежисерів.