Братислава – місто, яке входить у намисто Дунаю. Декілька разів за свою історію столиця Словаччини міняла назви. У різні роки вона була столицею різних держав: Угорщини, Чехословаччини та Словаччини. Літопис цього міста починається з часів неандертальців. Тут мешкали кельти, римські легіонери, давні слов'яни. А зараз, коли Словаччина наймолодша держава Євросоюзу, Братислава ніби обнулила свій вік. І стала наймолодшою ​​столицею, з найдавнішими пам'ятками Європи.

Братиславський Град – серце столиці словаків

Найстаріша частина міста Братиславський Град з'явився ще Х столітті. Цей кам'яний замок із чотирма вежами розташований у самому центрі Братислави, на кам'янистому уступі біля берегів Дунаю. Піднявшись до нього, можна помилуватися панорамою сучасного міста. Найбільша його будівля Коронна Башта зберігає скарбницю стародавніх правителів міста. У цій експозиції особливе місце посідає статуя Венери Моравійської. На території Братиславського Міста безліч музеїв. Але водночас старе місто залишається чинним центром, де засідає Парламент Словаччини. Вхід у Град можливий через три ворота: Сигізмунда через унікальний сад Леопольда, Віденські або ворота Корвінові. Всі ці споруди, побудовані в різні періоди, є пам'ятками архітектури. На території старого граду розташовані собори та палаци. На його площах та вулицях регулярно відбуваються фестивалі та свята.

Читайте також про цікаві місця, які можна подивитись в Будапешті

Пам'ятник водопровіднику Чумилу

Старе місто регулярно реставрують і навіть доповнюють новими скульптурами. Наприкінці минулого століття тут відкрили пам'ятник водопровіднику або Чумілу-зеваку. Він є людською фігурою, що висунулась з каналізаційного люка. Шапочка водопровідника Чумила натерта до блиску. Згідно з місцевою легендою – якщо доторкнутися до неї, то заповітне бажання обов'язково здійсниться. Насправді скульптор не планував увічнити працю сантехніків. А хотів нагадати жителям та гостям Братислави про роки Другої світової війни, коли тисячі людей ховалися від бомбардувань у каналізаційних люках. Тому, якщо придивитися уважно, можна побачити, що у Чумили – не каска, а шапочка з помпоном. І його загадкова усмішка – це радість від того, що можна покинути люк, бо бомби більше не вибухають над містом.

Головна площа словацької столиці

У центрі Старого граду розташована найголовніша площа столиці Словаччини, яка так і названа – головна. Тут проводять сезонні ярмарки: Різдвяну, Великодню. І, звичайно, всі фестивалі, концерти зірок, теж стартують від серця Братислав-града – Головної площі. Для цього на ній навіть передбачено сучасну сцену. У різні періоди історії словацької столиці ця площа мала різні назви. У XIV столітті тут був найбільший у місті ринок, і площа називалася Ринковою. Після Другої Світової війни, на честь звільнення країни від фашистів, площа отримала назву «4 квітня», щоб увічнити день, коли з Братислави були витіснені війська Вермахту. Але після того, як Словаччина отримала незалежність, було проведено декомунізацію. І площу перейменували на Головну. Обрамлення площі – це історичні будинки. Традиційна для європейських міст Стара Ратуша з високою вежею, палаци Губернаторський та Кучерфельда, відомий також під назвою палац Естерхазі. А ще на Головній площі знаходяться будинки посольств різних країн. Центральне місце посідає фонтан Роланда. Він був побудований в середині XVII століття на честь коронації імператора Максиміліана II, на згадку про лицаря визволителів міста Роланда. Увагу туристів привертають і незвичайні скульптури: пам'ятник французькому солдату та митнику у будці. Це сучасні композиції, але вони органічно вписалися на вигляд старої площі.

Руїни замку Девін

На перетині двох річок Дунаю та Великої Морави, на скелі, за кілька кілометрів від Братислави, розташований замок Девін. Найкраще збереглася його самотня вежа Мніше, решта – зруйнована. Але навіть руїни замку є кам'яною поемою, про історію держави. Тут ще з часів Римської імперії було розташоване військове поселення. Стародавній бурштиновий шлях пролягав через цей замок. Згідно з легендою, слов'янські святі Кирило та Мефодій жили в ньому. Після падіння Моравії цю військову фортецю закинули. Відновлювати її почали в XIII столітті, коли австрійці та угорці ділили території. Багаторазово замок переходив із рук у руки. У XV столітті тут було побудовано палац у готичному стилі, а XVI з'явився корпус у стилі ренесанс. У 1809 році війська Наполеона Бонапарта вирішили підірвати палац перед відступом. Довгий час він стояв у руїнах. Але минулого століття почалося поетапне відновлення палацу Девін. І зараз тут відбуваються унікальні виставки, відкриті експозиції історичних артефактів. І, звичайно, туристичні маршрути по самому замку та його околицях.

Також читайте: ТОП визначних місць Риму, які варто подивитись туристу

Палац Грассалковичів – резиденція Президентів

Найбільший палацовий комплекс у Братиславі має цікаву історію. Побудований у стилі бароко у 18 столітті палац Грассалковичів був задуманий, як резиденція графа Антона, що був головним радником імператриці Марії-Терезії. За палацовим комплексом було закладено розкішний парк. Одразу після завершення будівництва палац став центром культурного життя. Сюди приїжджали відомі композитори, художники, тут влаштовували пишні бали. Нині це резиденція Президента республіки. Вхід до парку вільний. Сюди прагнуть потрапити не лише туристи. Місцеві жителі приїжджають до парку з дітьми, у вихідні та у святкові дні.