Найменша та найхолодніша європейська столиця – місто Гельсінкі. Його історія почалася влітку 1550, коли за наказом шведського короля Густава Васа був заснований град на березі Фінської затоки та Балтійського моря. Зараз Гельсінкі – це найбільше місто Фінляндії. Воно розкинулось на 300 островах, але пересуватися цією столицею не обов'язково водним транспортом. Сотні кілометрів велосипедних доріжок, численні парки, сквери. Гельсінкі неодноразово визнавали найбільш екологічним містом планети. Але сюди приїжджають не лише для того, щоб попити чисту воду та помилуватися краєвидами. Історичні місця, легенди та унікальні пам'ятки – така ж візитна картка Гельсінкі, як і білка та кленовий лист, на його гербі. Тим, хто приїхав до Фінляндії, вперше варто звернути увагу на п'ять визначних місць у столиці.

Пам'ятник Яну Сібеліусу

Фінський композитор Ян Сібеліус відомий у всьому світі. Його музика звучить у найкращих концертних залах. Через десять років після його смерті фіни вирішили увічнити пам'ять знаменитого земляка та поставити йому пам'ятник у центрі столиці. Але від класичних форм одразу відмовилися. І в 1967 році було відкрито оригінальну композицію з кількох сотень мідних труб. Коли вітер потрапляє в одну з них, звучить оригінальна мелодія, своєрідна музика вітру. Поруч із цією спорудою знайшлося місце і класичній скульптурі композитора. Автор Ейла Хілтунен під час складання пам'ятника через шкідливі випари при виплавці труб захворіла на хронічну бронхіальну астму. Але сам пам'ятник із труб на думку фінського уряду зараз абсолютно безпечний. Подивитися та послухати його приїжджають тисячі туристів з усього світу.

Каплиця тиші Камппі

Каплиця тиші Камппі була відкрита порівняно недавно – у 2012 році. І одразу потрапила до списку шедеврів сучасної еко-архітектури. Це оригінальна нестандартна дерев'яна чашоподібна конструкція. Зовні каркас з ялинових дощок виглядає абсолютно гладким завдяки спеціальним кріпленням з ламінованих дощок. Всередині каплиця обшита вільхою.

Проект був розроблений архітектурним бюро K2S Architects для програми World Design Capital Helsinki. Спочатку вона була задумана, як тимчасова споруда, але після завершення програми було прийнято рішення каплицю зберегти. Вона вийшла досить міцною, функціональною, екологічною, а головне має унікальні звукоізоляційні властивості. Особливо цікаво відвідати цю каплицю у сонячний день. Приплив природного світла і абсолютна тиша дозволяють відчути приплив космічної енергії, уникнути суєти тлінного світу і вийти з будівлі оновленим, очищеним.

Цікаво, що каплиця не належить жодній з релігійних конфесій. Тому провести службу в ній можуть представники різних релігій, а поряд з ними у каплиці тиші працюють професійні психологи.

Фортеця Свеаборг (Суоменлінна)

Свеаборг - найзнаменитіша фортеця, що збереглася у Фінляндії з тих часів, коли країна розривалася між двома сильними державами, які претендують взяти її під своє крило. Йдеться про Російську імперію та Швецію. Шведи і побудували Свеаборг чи Суоменлінна, але незабаром фортеця відійшла до Росії, яка поспішила встановити біля фортеці гармати, відлиті на своїй території. Подвійна назва фортеці має просте пояснення. Свеаборг - це назва шведів і в перекладі означає "Шведська фортеця", а Суоменлінна - фінська назва і перекладається як "Фінська фортеця". Оскільки фінська та шведська у Фінляндії мають рівні права, то і у фортеці дві різні назви.

Читайте також: ТОП цікавих місць у Стокгольмі, які варто обов'язково подивитися

Зараз територія фортеці – це музейний комплекс, у якому можна ознайомитись із військовою історією Росії, Швеції, Фінляндії. Сюди приїжджають не лише любителі пам'яток військового мистецтва, а й ті, хто любить оригінальні музеї, типу музею іграшок музею підводного човна «Весікко». На території фортеці відбуваються музичні фестивалі, місцева церква організовує концерти. Знайшлося місце на цьому острові і для ресторанчиків, кафе, сувенірних крамниць та магазинів. А дістатися фортеці можна на пароплаві, який кілька разів на день вирушає з центру Гельсінкі.

Linnanmaki – оригінальний парк атракціонів

Парк Linnanmaki- улюблене місце для туристів, які приїхали в Гельсінкі з дітьми. Але, навіть не маючи власних чад, парк поспішають відвідати ті, хто чекає на цікаві розваги. Працює Лінанмакі з середини квітня до середини жовтня. На відвідувачів чекає океанаріум Sea Life, театр Peacock, ігрові автомати та атракціони. Серед оригінальних гірка з мертвою петлею Ukko, американські гірки з віражами, колеса з кріслами, що крутяться, і вільне падіння з 60 метрової вежі. До речі, піднятися на її вершину поспішають і ті, хто шукає місця для гарної панорамної зйомки фінської столиці.

Національний музей

Національний музей Фінляндії зовні схожий на середньовічну фортецю та церкву одночасно. Вхід прикрашають фрески на тему "Калевали", стародавнього карело-фінського епосу та скульптура "Ведмідь", авторства Еміля Вікстрема. У музеї є кілька цікавих експозицій. Одна з них присвячена історії країни від давніх часів до сьогодення. Інша експозиція присвячена російському періоду історії Фінляндії. На одному з поверхів оригінальні експонати механізмів, які можна доторкнутися до рук, і запустити в дію самостійно.

Поруч із національним музеєм знаходиться знаменита Скельна церква, вирубана у гірській породі. Вхід до неї, як і більшість експозицій музею – безкоштовний.