Існує кілька версій щодо походження назви столиці Великобританії. Серед найпопулярніших: докорінно латинські слова, що в перекладі звучать як «шалений» або «дике місце». Або кельтські слова: «озеро зі зміцненням» або «річка, що розливається». Офіційною датою заснування міста вважається 43 рік до нашої ери. У цей період Британію завойовували римляни, вони ж започаткували на березі Темзи поселення. Пройшло ще кілька століть і римська оборонна фортеця стала столицею бриттів. Зараз Лондон є одним із найвідоміших у світі міст, з особливими пам'ятками, які відносяться до надбання не лише Великобританії, а й усього людства.

Тауерський міст

Поруч із фортецею Тауер знаходиться одна з найважливіших транспортних споруд Лондона – легендарний міст. Його іноді плутають із Лондонським мостом, який згідно з легендою був проданий американському бізнесменові. Жителі США досі відстоюють версію, що міст поряд з містом Лейк-Хавасу-Сіті, штат Арізона, і є головним мостом Лондона. Але це не так. Тауерський міст був побудований пізніше, ніж Лондонський і розташований нижче за течією. Він з'єднує два райони – Сіті та Саутуарк. Його будівництво було обумовлено тим, що ще у 19 столітті Лондон став задихатися у транспортних пробках. Візки з товаром, юрби людей, що поспішають з берега на берег Темзи у своїх справах. Влада Лондона оголосила конкурс проектів нового мосту, який мав бути досить високим, щоб не заважати проїзду торгових суден, дуже міцним, щоб витримувати велику кількість пішоходів та возів. Півсотні проектів було забраковано, але головному архітектору міста серу Горацію Джонсу вдалося представити владі ідеальний для міста міст. Його галереї дозволяли городянам переходити з берега на берег, навіть коли під мостом проїжджали кораблі. Його відкрили в 1894 році, але в 1910 пішохідні галереї були закриті, тому що вони стали місцем проживання маргіналів: бомжів, злодіїв, повій.

Минуло ще кілька десятиліть, і 1982 року галереї на мосту з вежами близнюками були відкриті як музей. Мало хто знає, що готичні вежі збудовані не для краси, а є сталевими опорами споруди, облицьованими каменем.

Міст розвідний і хоча цією його функцією користуються не частіше за кілька разів на тиждень, але всі механізми справні. Згідно з легендою в середині минулого століття система розведення випадково спрацювала в той момент, коли мостом їхав автобус з пасажирами. Шофер здійснив практично голлівудський трюк, набрав швидкість і перестрибнув із однієї частини на іншу. Внаслідок цього ніхто не постраждав. А водієві видали премію 10 фунтів.

Зараз на мосту встановлені датчики та камери, які стежать за тим, щоб споруду не перевантажували та не перевищували швидкість руху на ній.

Лондонський Тауер

Легенда говорить, що Великобританія стоятиме, поки над фортецею Тауер кружлятимуть ворони. Саме тому вже кілька десятиліть запроваджено спеціальну посаду – наглядача за містичними птахами. На початку Другої Світової війни, коли Лондон був підданий бомбардуванням, більшість птахів загинули. У живих залишився лише один ворон. Тоді країна була на волосок від зникнення.

Багато років башти Тауера були в'язницею. Лондонці вірять, що примари знаменитих в'язнів досі блукають коридорами Тауера. Страчувати у дворі фортеці перестали лише 80 років тому.

Був період, коли замість в'язниці тут був зоопарк. І ведмідь, що втік із в'язниці для тварин, нібито теж став примарою Тауера.

Букінгемський палац

Ось уже два сторіччя Букінгемський палац є головною резиденцією британської монаршої родини. Саме тут проживає королева Єлизавета Друга, та її чада та домочадці. Зі знаменитого балкону цієї будівлі вона виходить до народу в дні великих свят, щоб зробити знаменитий жест вітання, який у всьому світі називають «королівським». У серпні-вересні, коли Єлизавета залишає резиденцію, щоб пожити у Шотландії, кімнати палацу відкривають для туристів. Кілька сотень кімнат, у тому числі спальні та ванні, бальний та тронний зали, власна каплиця, кафетерій, пошта та навіть банкомат – все це комплекс палацу. Поруч із ним 15 гектарів королівського саду з вертолітним майданчиком, тенісним кортом, озером, розарієм, оранжереєю та затишними куточками.

Читайте також: Найцікавіші місця та пам'ятники Единбургу

Згідно з легендою, палац має розгалужену систему підземних тунелів, що ведуть до Уайтхолла і Кларенс-хауса.

Біг Бен

Останній травневий день – офіційний день народження знаменитої лондонської вежі з годинником. Біг-Бен, який став символом точності та пунктуальності. Годинник у вежі працює за принципом маятника. Його регулюють за допомогою маленьких монет пенні. Тричі на тиждень годинник вручну заводить годинникар, який зобов'язаний жити недалеко від вежі, щоб максимум за дві години мати можливо доїхати до неї на велосипеді.

Вночі цифри на вежі підсвічують. Так було завжди, за винятком років Другої світової війни, коли Біг-Бен берегли від бомбардувань. Знамениті дзвони тричі за історію існування вежі замовкали через ремонт. Туристам дозволяють піднятися до вершини Біг-Бена численними сходами.

Музей природознавства

Natural History Museum – знаменитий лондонський музей з унікальними експонатами, серед яких скелет зіркової людини, останкам яких понад три мільйони років, останки гігантського кальмара Арчі, проклятий аметист, що вбиває своїх власників, флакон із зоряним пилом, восьминіг Дарвіна, шматочок Місяця, привезений експедицією Apollo 16 та інші унікальні речі.

Щорічно цей музей відвідують 5,5 млн людей. Поруч із його будинком завжди черга, але постояти в ній варто, бо природні чудеса представлені в цьому музеї – унікальні.