Гостинна і прекрасна Одеса чарівна в будь-який момент, коли б ви не приїхали в це місто, що розташовує до себе. Для туристів вона приваблива великою кількістю визначних пам'яток, інфраструктурою, щирими посмішками та жартами одеситів. Неповторний колорит Південної Пальміри, як часто називають Одесу, спираючись на її історію, заряджає теплом та позитивом, а дні, проведені тут, наповнені масою добрих вражень.

Коротка історія заснування Одеси

Українське місто-курорт на узбережжі Чорного моря має багату історію. Ще в античні часи на його території знаходилися поселення стародавніх греків, які ведуть торгівлю із сусідніми країнами. Архітектура відповідала культурі Греції, навіть сьогодні можна побачити деякі пам'ятники тих часів, що частково збереглися. Період проживання кримських татар також не залишився безслідним, адже залишки колишніх укріплень привертають увагу багатьох туристів, які спеціально обирають курорти з цікавою культурною складовою.

Офіційно засновницею Одеси вважається Катерина Велика, яка у 1794 році вирішила, що біля південного кордону Російської імперії необхідно обладнати надійну морську фортецю. Ініціатива була негайно приведена до дії. Степове узбережжя облагородили військові, переселенці та торговці, так поступово із звичайного непримітного населеного пункту виросло місто світового значення. Величезний вплив здійснив у формуванні квітучого статусу Одеси граф Рішельє.

Цікаві пам'ятки

Візитна картка Південної Пальміри – Старе місто. Це перші будівлі та квартали, збудовані за Генеральним планом (ХІХ століття). Чудовий архітектурний ансамбль дозволяє уявити розкіш минулих століть, зробити чудові фото. Сучасне будівництво майже не торкнулося центральних вулиць, тому тут, до всього іншого, збереглася унікальна енергетика та чарівність.

Потьомкінські сходи

Надзвичайно красивим та урочистим входом з міста до моря Одеса зобов'язана графу Михайлу Воронцову, який побажав за власні гроші створити зручні для прогулянок сходи. Вони мали багато назв, але одна закріпилася остаточно – Потьомкінська. Будівництво проходило у 1837-1841 роках за проектами видатних іноземних архітекторів. Екскурсоводи діляться інформацією, що основою проекту став принцип штучної перспективи. Прогулюючись вгору-вниз, зверніть увагу з різних позицій на ширину сходів по всій довжині сходів та її форму. Побачене неодмінно здивує.

Самі Потьомкінські сходи налічують 192 щаблі загальною довжиною в 142 метри. З них відкривається вид на Одеську затоку, морський порт та затишну мальовничу гавань.

Пам'ятник дюку де Рішельє

Ця пам'ятка розташована на Приморському бульварі та стала першим міським монументом, створеним у 1828 році. Бронзовий пам'ятник – фігура Рішельє на повний зріст. Він ніби запрошує увійти до міста всіх, хто подолав щаблі Потьомкінських сходів і опинився просто перед пам'ятником.

Герцог Рішельє назавжди вписаний в історію Одеси як її перший градоначальник та, по суті, творець. Приїхавши сюди в 1803 році, він з бажанням і старанністю взявся створювати справжнє місто, яке відповідає європейським уявленням. Для мешканців та гостей з'явилося все, що потрібно для комфортного життя. Торгова орієнтація лише допомогла зробити улюбленицю Рішельє ще багатше та яскравіше. Через одинадцять років герцог виїхав до Європи і більше не повертався. Коли звістка про його смерть спіткала городян, і особливо друзів градоначальника, всі одностайно прийняли рішення про благодійні внески на пам'ятник, що став символом Одеси.

Любите подорожувати Україною? Дивіться надзвичайно цікаві пам'ятки у Львові

Дерибасівська вулиця

Центр Одеси, її прикраса та осередок активності. Дерибасівська вулиця повністю пішохідна, завдовжки 945 метрів. Що можна побачити, неквапливо прогулюючись і розглядаючи околиці:

  • історична будівля Пасажу;
  • пам'ятник Леоніду Утьосову, Йосипу Дерібасу, письменникам Ільфу та Петрову (12-й стілець);
  • музеї:
  • безліч сувенірних магазинчиків;
  • ресторани та кафе;
  • міський парк та ін.

Атмосфера на Дерибасівській надихає на життя та радість. Коли у супроводі твоєї прогулянки грає музика, виступають вуличні артисти, все дихає свободою та любов'ю, мимоволі втягуєшся у це свято та по-справжньому відпочиваєш душею.

Катакомби

Одеські підземні тунелі називають другим містом. Ще б пак! Близько 2,5 тисячі кілометрів лабіринтів наче клубки розплелися по всій території Одеси та її найближчих околиць. Для екскурсійних програм доступні приблизно 10 кілометрів, але вони настільки різноманітні, що довжини цілком вистачає щоб відчути реальність всіх легенд, складених про тунелі. До речі, вони з'явилися як результат роботи каменоломень для видобутку черепашника (саме з нього будували наземне місто).

Корінні городяни попереджають, оглядати цю визначну пам'ятку краще у складі групи та досвідчених екскурсоводів, так набагато цікавіше і забезпечується додаткова безпека.

Міський сад

Як ми вже згадували, з Дерибасівської частково можна розглянути Міський сад (і увійти туди), вік якого налічує близько 200 років. Займався його створенням Фелікс Дерібас: дбайливо були розплановані та обрані рослини, оформлені звивисті алеї, симпатичні фонтани, різні скульптури, завезені тварини та птиці. Історія свідчить, що у степовому краї біля моря майже не було зелені, тому подарунок Дерібаса припав до душі місцевим жителям, його дуже цінували і цінують досі.

Обов'язково зробіть фото біляі Фонтану парфумів, Лева та Левиці, послухайте мелодію музичного фонтану.

І багато іншого…

Насправді визначних пам'яток в Одесі набагато більше – вони всюди! Ми описали лише найпопулярніші, ту частину місць, яку необхідно побачити, щоб дійсно відчути себе частинкою цього привітного морського курорту.