Столиця чотирьох імперій, що змінила назву 5 разів за свою тритисячолітню історію. Стамбул, він же Візантій, він же Новий Рим, він же Царгород, він же Константинополь, він же місто контрастів, за визначенням героя «Діамантової руки» Семена Горбункова. Згідно з легендою, місто було засноване на тому місці, куди орел забрав серце жертовного бика, вкравши його у сина Посейдона Візанта. Офіційна дата заснування Стамбула - 667 до нашої ери. За час свого існування місто саме по собі стало всесвітньою пам'яткою. Але туристу першопрохіднику потрібно обов'язково відвідати п'ять основних знаменитих стамбульських місць.

Протока Босфор

Стамбул - унікальне місто, розташоване одночасно в Європі та в Азії, поблизу берегів двох морів - Мармурового та Чорного. Моря розділені 32 кілометровою протокою Босфор. Босфорські береги з'єднані двома мостами. Обидва фортифікаційні споруди побудовані в минулому столітті і є висячими конструкціями. Один з Ататюркських мостів побудований на висоті 64 метри над рівнем моря. Він відкритий лише для транспорту. Його довжина понад півтори кілометри. Другий міст з'явився через три роки після першого, він трохи коротший і носить ім'я Султана Мехмеда. Точніше його віри. Цікаво, що один бік Босфору – європейський, а другий азіатський. Прогулянка Босфором – це захоплююча двогодинна подорож з оглядом зі сторони води кількох сотень архітектурних пам'яток різних епох. А якщо як транспортний засіб вибрати пором, то під час подорожі Босфором, в районі Канлиджа, стюарти обов'язково почнуть пригощати місцевим йогуртом, який готують лише тут. Завітати до Анадолу Кава і продегустувати рибні страви зі свіжого улову.

Мечеть Султанахмет або Блакитна мечеть

Головна мечеть Стамбула була побудована у 17 столітті. Ініціатором будівлі виступив султан Ахмед, який вирішив у такий спосіб увічнити своє ім'я. Розмах будівництва був грандіозним. Султан мав замолити гріхи перед Аллахом і власним народом. Адже воїни імперії Османа даремно проливали кров проти австрійських військ. Війна закінчилася підписанням мирного договору, що для султана було великим підривом авторитету великого полководця. Увійти в історію, як султан боягуз, він не хотів. І задумав збудувати незвичайну мечеть. За задумом, ця релігійна споруда мала поміщати щонайменше 10 тисяч віруючих. А своєю красою затьмарити всі відомі мечеті. Згідно з традицією будівництва в мусульманській архітектурі, по кутах культових споруд розташовують мінарети. Від одного до чотирьох. Але архітектор вирішив, що грандіозно та помпезно – отже, не так, як у всіх і звів 6 золотих мінаретів. Чотири по кутах із зовнішнього боку та два у внутрішньому дворі. Скандал був грандіозним. Адже на той час шістьма мінаретами могла похвалитися лише мечеть аль-Харам у Мецці, яка вважалася головною у всьому мусульманстві. Але, Ахмед відразу виправив помилку і наказав побудувати сьомий мінарет до спорудження в Мецці, залишивши його найголовнішим. Для внутрішнього ж оздоблення мечеті свого імені наказав привезти 20 тисяч білих та синіх кахлів із далекої Нікеї. І заборонив возити цей матеріал до інших мечетей. Поєднання кольорів на стелі і стінах набуло незвичайного блакитного відтінку. Розписи були розкішні. На жаль, султан до відкриття дітища не дожив буквально рік. Але, головної мети досяг, залишившись у пам'яті нащадків ініціатором будівництва найкрасивішої стамбульської мечеті.

Галатська вежа

Велична Галатська вежа прославилася як головний оглядовий майданчик Стамбула, і як місце з якого почалася історія повітроплавання всього людства. Згідно з легендою в 1632 році, вчений і інженер з імперії Османа Хезарфен Ахмет Челебі, спорудив подобу планера з орлиних крил. Він провів випробування конструкції на місцевій площі, а потім піднявся на вершину Галатської вежі та полетів через Босфор, з європейського узбережжя до азіатського. Приземлився цілком успішно, за що отримав від султана гаманець із золотом. Але слава авіатора незабаром набридла правителю, і той вислав Ахмета в Алжир, де він і загинув.

Але не лише цією історією прославилася вежа. Довгий час вона була своєрідним орієнтиром для моряків та мандрівників. Неодноразово переходила із рук в руки, але вистояла, витримала випробування часом, і зараз її вісім поверхів доступні для туристів. У ній розташувалися магазини, етнічні ресторани та кав'ярні. А чудовий вид на місто, яке відкривається з її вершини – чудове тло для фото на тлі Стамбула, особливо у вечірній час.

Палац Долмабахче

Розкинувшись на європейській частині міста Палац Долмабахче у стилі бароко – уособлення розкоші та справжній шедевр світового зодчества. Назва цього комплексу, створеного в 19 столітті на замовлення султана Абдулмеджида Першого, означає «Насипний сад». На його окрасу пішло 14 тонн золота. Але, це не принесло щастя недієвому султану, померлому через півроку після новосілля в палаці, ні його наступником. Згідно з легендою, ще під час будівництва палац був проклятий, і всі правителі, які в ньому селяться або скоро вмирають, або втрачають владу. Палац став своєрідною віхою, з якої почався занепад Османської імперії. Але оглянути його розкішні зали та сад навколо нього – абсолютно безпечно та дуже пізнавально.

Читайте також: Які пам'ятки Риму найпопулярніші серед туристів

Дівоча вежа

На тонкій смужці суші серед Босфорської протоки з 5 століття з'являлися споруди-орієнтири. Пізніше тут побудували стаціонарний маяк, який послужив і ізолятором для хворих на холеру, і в'язницю, щоб знову повернутися до функцій маяка, а пізніше історичної реліквії. Назва «Дівоча вежа» до нього прикріпилася разом із легендою, згідно з якою в одного із султанів була улюблена дочка, якій передбачили смерть у 18 років. Султан вирішив заховати свою улюбленицю у вежі на острові. Але в день народження дівчині принесли кошик із фруктами, де сховалася змія. Пророцтво справдилося, молода красуня померла.

Є ще кілька версій походження назви вежі. І, звичайно, у кожного екскурсовода вона своя. А щоб їх почути потрібно здійснити подорож до загадкового та прекрасного Стамбула.